چقدر مراقب روح و روانمان هستیم؟ پیشگیری از احساسات ناخوشایند
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢۸ 

همه ما از بیماری های جسمی می ترسیم و سعی می کنیم با رعایت بهداشت از ایجاد بیماری های جسمی جلوگیری کنیم. مثلا با شستن دست ها یا مو ها برای این که دچار ریزش مو نشویم. اما برای این که احساس نا امیدی یا غم و اندوه در ما ایجاد نشود چقدر سعی کردیم تا پیشگیری کنیم؟ اصلا تا به حال بهش فکر کردیم که از ایجاد احساسات منفی یا نا امیدی یا کلا حال بد در خودمان جلوگیری کنیم؟ شبیه کارهایی که برای مراقبت از مو ها یا بدنمان انجام می دهیم؟ متاسفانه نه تنها به این امر مهم فکر نکردیم.که هیچ.بلکه یک عینکی بر چشمان ما وجود دارد که باعث میشه ما به این تفکر مداوم معتقد باشیم که احساس و حالی که داریم کاملا نرمال و طبیعی هست و انسان ها همه همینجور هستند و قسمت های زیادی از شبانه روز باید حالشون گرفته و نا امید و افسرده باشن. در حالی که واقعیت چیز دیگری است.واقعیت این است که چرا ما اصلا باید در روز افسردگی و نا امیدی را تجربه کنیم؟ علت اینکه باید اینو تجربه کنیم چیه؟ روند طبیعی زندگی؟اگه به این معتقد باشیم یعنی خدا ما رو اینجور آفرید که مثلا حداقل در طی روز ۵ یا ٨ ساعت افسرده باشیم؟  فکر نکنم. شما هم نظرتونو بگین.

اما مراقبت و پیشگیری از افسرده شدن شبیه پیشگیری از سرما خوردگی هست.شما در فصل سرد با پوشاندن بدن خود و با افزایش ضریب ایمنی بدن از طریق وارد کردن ویتامین ث. خب برای پیشگیری از افسردگی روحتان را از افسردگی بپوشانید.ویروس افسردگی از دو جا به شما صدمه می زند.:١- داخل: نگذارید افکار منفی آنقدر در ذهن شما ریشه بدواند که هر موقع بخواین مثبت فکر کنید . فکر کنید که دارید اشتباه و غیر واقعی فکر می کنید و فکر منفی برای شما واقعی جلوه کند.عادت به منفی بافی را از دست بدهید.٢- از خارج: مثل سرما در سرما خوردگی.یه فیلم بد. یه سریال بد.یه آدم منفی باف.یه آهنگ بد. همه اینها حامل ویروس افسردگی هستند.پس روحتان را از این ها بپوشانید.

اما ویتامین ث ضد افسردگی و احساس بد هست. اما به قول مولوی در پناه حق باید گریخت. منظور این عارف بزرگ چه بوده . پناه آوردن برای جایی است که انسان احساس خطر میکنه. بنابراین از شر همه بدی ها از جمله احساسات بد باید به خداوند پناه برد.یاد خدا پیوسته و به طور مداوم ضریب اطمینان ایمنی روح ما رو در مقابل احساسات بد بالا میبره.همانطور که ویتامین ث دستگاه ایمنی مارو مقابل سرماخوردگی تقویت میکنه.بیایید از ایجاد احساسات ناخوشایند برای خودمان جلوگیری کنیم.