لذت تغییر( اعتماد به نفس: آرامش در حضور دیگران)
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/۱۸ 

ما آدمها ممکنه حال خوبی نداشته باشیم این حال بد بخاطر شرایطی که هست که ممکنه الان در درونش قرار داشته باشیم.

اولین گام اینه که من بخوام تغییر کنم آنگونه مایل به تغییر باشم که خود را مجبور به تغییر بدونم آن گونه که بدون تغییر نخواهم به زندگی ادامه بدم.( اجبار درونی)

اجبار درونی ریشه در انگیزه ای داره که قبلا ایجاد شده، درواقع اول انگیزه ای ایجاد میشه و وقتی این انگیزه به مثابه نهالی کم کم به درختی تنومند مبدل شد و تبدیل به اجبار درونی شد اولین و مهمترین گام تغییر شروع میشه.

اجبار درونی باعث میشه من دیگر آرام نگیرم و خود را در مسیر جاده تغییر قرار بدم. اجبار درونی باعث میشه همه فکر و ذکر من تغییر کردن باشه.اجبار درونی باعث میشه گوش  و چشم در مقابل حرفهای و چیزهای مایوس کننده کر و کور بشه.

 مراحل ایجاد انگیزه و تکامل اون و تبدیلش به اجبار درونیو در قالب مثال توضیح میدم.

 فرضا من دارای اضافه وزن هستم هرکجا میرم خواستگاری کسی منو نمی پسنده بعد از مدتی دچار کاهش اعتماد به نفس میشم.

بعد از مدتی انگیزه درون من شکل میگیره و اون رسیدن به آرامش در کنار همسر آینده است.انگیزه شکل میگیره در جهت رشد این انگیزه میرم متخصص تغذیه رژیم میگیرم میرم بدنسازی گاهی رژیممو کنار میذارم( عدم تمرکز در رشد انگیزه) اما وقتی یه جایی میرم خواستگاری و رد میشم با انرژی بیشتری ادامه میدم.( افزایش تمرکز در رشد انگیزه)

کم کم با افزایش تمرکز در رشد انگیزه، انگیزه تبدیل به اجبار درونی میشه و اجبار درونی عامل اصلی تمام انواع تغییرها در درون آدمها مثل موتور حرکت باعث میشه تغییر کنم.

پس اول انگیزه باید ایجاد بشه.انگیزه در اثر تمرکز باید رشد کنه و تبدیل به اجبار درونی بشه.اجبار درونی یعنی راهی جز تغییر وجود نداره و من محکوم به تغییرم.

تمرکز بر رشد انگیزه یعنی فکر کردن دائم بر اینکه باید تغییر کنم یعنی همیشه و در همه لحظات یادم باشه که باید تغییر کنم.

هرچند این نوشتار راجع به تغییر حال بد از حال خوب در مورد اعتماد به نفس بود اما در مورد تمام تغییرات از حال بد به حال خوب در همه زمینه های هیجانات و شخصیت اعم از تغییر از عصبانی بودن به فردی آرام بودن، از ترسو به متعادل بودن از تنبل به کوشا بودن و ... قابل اعمال است.

پس عامل تغییر ایجاد حالت اجبار درونی در درون ماست و عوامل ایجاد آن عبارتند از ایجاد انگیزه و رشد این انگیزه در اثر تمرکز زیاد( فکر کردن دائم به تغییر و حرکت در مسیر جاده تغییر)